Baner


piątek, 7 stycznia 2011

JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ TRENERÓW

Obecnie obserwujemy autentyczny „wysyp” ofert szkół trenerskich. Jedne z nich kuszą wysokimi zarobkami...


"ZAINWESTUJ W BIZNES o bardzo wysokiej stopie zwrotu z inwestycji, biznes, którego jedynym beneficjentem będziesz TY sam
lub     "Chcesz być trenerem !!! BIZNESU !!!  i zarabiać jak trener BIZNESU ?


Inne wabią rabatami, np. z okazji Świąt Bożego Narodzenia:


„Promocja Szkoły Trenerów - odbierz nawet 4000 pln świątecznego rabatu”
A jeszcze inne wysoką, jakością:


Ten trening odmieni Twoje życie,   sprawi, że zyskasz rewelacyjne efekty i będziesz się rozwijał bez końca. Włożyłam w nie całą swoją wiedzę i umiejętności. Twój sukces, namacalne efekty i dobre samopoczucie są dla mnie najważniejsze a tego nie da się przeliczyć na pieniądze. Pamiętaj, że inwestycja w siebie jest najlepszą i najważniejszą  inwestycją. Wiedzy, umiejętności i pasji nikt NIGDY Ci nie odbierze. Dlatego z całego serca zapraszam Cię na ten trening i gwarantuję, jakość z najwyższej półki.

Jeszcze inne starają się podkreślić swoją odmienność i stosują zasadę niedostępności:
- Nie wciskamy Ci rabatów w wysokości 50% - jak inni
- Nie przyciągamy Ciebie promocjami - jak inni
- Nie spodziewaj się od nas taryfy ulgowej
- Nie prowadzimy rekrutacji "za wszelką cenę" - nasza Szkoła jest dla wybrańców
- Jeśli interesuje Cię zdobycie wiedzy o byciu trenerem, zamknij naszą stronę i idź do innej szkoły trenerów, albo kup naszą książkę... ponieważ my kształcimy UMIEJĘTNOŚCI skutecznych trenerów biznesu.
- Jeśli masz wizję siebie, jako trenera i pasję oraz odczuwasz przyjemność na samą myśl o byciu trenerem - przyjdź do nas"
 
Ceny szkoleń są bardzo zróżnicowane. Możemy znaleźć oferty nawet za 50 zł. za dzień szkoleniowy i to z „bogatym cateringiem” :)))  - no cóż trudno zostać trenerem bez lunchu !
SPECJALNE MODUŁY TRENERSKIE
To wyjątkowe jednodniowe warsztaty dla osób zainteresowanych pracą w zawodzie trenera.
Łódź, 16 stycznia 2011 ,(niedziela), godz. 11.30 -16.00
Inwestycja 50 zł za jedno szkolenie. Cena obejmuje - praktyczne zajęcia warsztatowe, bogaty catering oraz zaświadczenie uczestnictwa
Ale także 12 zjazdów weekendowych za 18.000 zł.




Jak dokonać wyboru? Muszę przyznać, że nie jest to łatwe. Tym bardziej, że czasami programy oferowane przez szkoły są podobne. Dlatego tak często na forach dyskusyjnych pada pytanie:, Jaką szkołę polecacie?

Przeglądając dyskusje w grupach trenerskich na Goldenline.pl zwróciłam uwagę na rady dwóch osób. Pozwólcie, że je tutaj zacytuję:

Ewa Fiedor:

Na co powinnaś zwrócić uwagę:

1. Od końca zaczynając, na cenę, jeśli mocno odbiega, to idzie za tym mocno odbiegająca, jakość.
2. Na podejście, trener powinien mieć umiejętności edukacyjne, świadomość tego, co się dzieje z ludźmi, jak wywołać u nich proces uczenia się, no i powinien mieć świadomość organizacyjną, umiejętność wyczucia środowiska, w którym uczestnicy funkcjonują, na co dzień - słowem dobrą postawę trenerską.
3. Na nacisk na umiejętności własne- trener musi być świadom siebie, swoich kompetencji i przyjrzeć się im mocno.
4. Stąd to, co powinno być na początku- w szkole trenerów powinien się pojawić trening interpersonalny, słowem - wyszkolenie swoich umiejętności miękkich na poziomie dużo głębszym, aniżeli "zwykłe szkolenia", duży nacisk na kontakt i interakcję ja grupa i w grupie.

Jak szkoła kładzie najpierw nacisk na rozeznanie w sprzęcie technicznym i obsłudze rzutnika, to niewłaściwe podejście przelicz sobie też ile przypadnie godzin na jeden temat, takie jest moje zdanie.

Maciek Sobczyk:

Warto jeszcze sprawdzić na ile program szkoły przekłada się na pracę, którą chciałoby się wykonywać (trenera biznesu, organizacji pozarządowych itd.) . Różne szkoły prezentują odmienne style do problematyki nauczania dorosłych. Różnice te widać przede wszystkim w niuansach, które moim zdaniem są bardzo ważne. Jedna szkoła kładzie nacisk np. na samoświadomość trenera, inna na wymagania, jakie firmy stawiają firmom szkoleniowym, jeszcze inna na systemową analizę grupy itd. itd. A w różnych branżach używa się jednak różnych umiejętności trenerskich.

Podsumowując wypowiedzi tych dwojga trenerów można powiedzieć, – jeżeli zastanawiasz się, jaką szkołę trenerów wybrać, najpierw odpowiedz sobie na następujące pytania:

1.    Co już umiesz, /jaką masz wiedzę? A na jakiej wiedzy/ umiejętnościach ci zależy? (Np. własny rozwój, praca z oporem w grupie czy diagnoza potrzeb szkoleniowych lub metodyka szkoleń sprzedażowych?)
2.    Jaki styl pracy/uczenia się Ci odpowiada? Jaki oferuje szkoła?
3.    Czy jest dla ciebie ważny element pracy własnej, poznanie swoich mocnych stron i obszarów do rozwoju (wtedy koniecznie trening interpersonalny i to, co najmniej 4 dniowy?
4.    Czy ma to być krótki kurs, coś dłuższego a może Studia Podyplomowe? Jeżeli będziesz chciał/ła się ubiegać np. o rekomendację PTP ilość godzin ma znaczenie.
5.    Z jakimi grupami w przyszłości chcesz pracować: dorośli, młodzież, dzieci? A może interesują cię szkolenia dla organizacji pozarządowych? Może dla biznesu? Wtedy zwracaj uwagę na takie moduły, które przygotowują do pracy z organizacją, działem HR

Warto zapytać czy wykładowcy to praktycy. Na niektórych studiach podyplomowych zajęcia prowadzą pracownicy dydaktyczni.

Z mojego doświadczenia dobrze jest, kiedy trenerzy prowadzący zajęcia mają różne doświadczenia – są freelancerami, właścicielami firm szkoleniowych, trenerami wewnętrznymi. To pozwala na przekazanie uczestnikom zróżnicowanych doświadczeń.

Pytaj o wielkość kadry. To nie może być teatr jednego aktora. Im więcej osobowości trenerskich można obserwować w trakcie pracy, tym łatwiej będzie pracować nad własnym stylem prowadzenia szkoleń.
Warto sprawdzić, czy między zjazdami jest szansa na kontakt e-mailowy czy telefoniczny z prowadzącymi zajęcia lub opiekunem.

Sprawdź, jakie są wymagania stawiane uczestnikom. Czy wystarczy tylko obecność? Czy uczestnicy wykonują zadania domowe? Jak wygląda zaliczenie końcowe?. Czy wystarczy napisać pracę dyplomową na temat szkoleń, czy uczestnicy mają za zadanie przeprowadzenie własnego szkolenia?
Moim zdaniem optymalnie, kiedy przechodzą pełen cykl – od znalezienia klienta, poprzez diagnozę potrzeb, przygotowanie i realizację projektu szkoleniowego po superwizję. Praca trenera to nie tylko umiejętność uczenia innych, ale także sprzedania swoich usług. Dlatego zawsze podkreślam podczas zajęć, że trener pracuje w systemie projektowym – od projektu do projektu. Między nim jest .... bezrobotnym. Dlatego tak ważna jest w tym zawodzie odporność psychiczna i wytrwałość.


A Waszym zdaniem, jakie kryteria są istotne przy wyborze szkoły?






1 komentarz:

  1. Stowarzyszenia Przyjaciół WODZ (http://szkoly.zgora.pl) to bardzo dobre miejsce do rozpoczęcia przygody z kosmetologią czy fryzjerstwem.

    OdpowiedzUsuń